2013. május 29., szerda

LED Display 2. - Dilemma

A hétvégén elkövettem némi breakout board-ot a Texas-tól mintaként kapott MSP430G2553IPW28-aimhoz.
Meg kellett állapítanom, hogy ez az SMD dolog még nem megy nekem igazán. Mind a két kísérletemből zárlat lett. Elkezdtem boncolgatni az okokat és a következőkre jutottam:
  • Béna vagyok - ezen gyakorlással lehet javítani, ezért tervezem, hogy veszek néhány 10 db-ot a legolcsóbb TSSOP tokos IC-ből és azzal fogok kísérletezni
  • Nem volt jó az alkatrész design a KiCAD-ben (persze az is lehet, hogy csak nem találtam pontosan ide valót és amit választottam az nem volt igazán jó) - Ma reggel előszedtem a Texas eredeti rajzait és átrajzoltam az alkatrész layout-ot (pl. eredetileg 0,42 mm széles pad-ek voltak, most a Texas féle rajz (0,30/0,19) középértékénél egy picit nagyobbat választottam ami 0,27 lett)
  • Az alkatrész alatt is vannak vezetékek. Ezek túl közel kerültek a pad-ekhez - Átrajzoltam ezt is. Még keresgélek módszert arra (pl. ezt), hogy készüljön a panelre solder mask, ami még javítja az eredményességet.
  • A vasalásnál túlságosan rányomtam a vasalót a papírra így kicsit szétterült a festék - Erre a következőkben jobban oda kell figyelnem.
Boncolgatás ide, boncolgatás oda, ez nem jött össze. A következő lehetőségeim vannak:
Szerzek újabb adagot a tokból és újragyártom - Nem túl régen rendeltem a TI-től utóljára és nem akarom feszegetni a lehetőségeimet (kézen közön ezt ugyan megoldottam, de ez nem az üdvözítő állapot). Körülnéztem és nem igazán találtam elfogadható beszerzési forrást ahhoz a pár darabhoz amire szükségem van.
  • Küzdök a meglévőekkel: Új panel, kiforraszt, beforraszt - Gondolom ezt elő fogom adni, de akkor is fejfájást okoz a dolog.
  • A programozás idejére kialakítok egy átmeneti megoldást (pl. 74HC595-ös shift-registerekkel) amivel a 20 lábú DIP tokos uC-vel is össze tudom rakni az egészet.
  • Lecserélem az egész MSP430-as core-t mondjuk egy ARM Cortex-M0/M0+ core-ra.
Ez utóbbi folyamatosan motoszkál a fejemben. Veszíteni maximum a nem túl nagy MSP430 tapasztalatomat veszíthetem vele, nyerni viszont sokat nyerhetek vele. Akár ebben a project-ben is, mint plusz funkciók, kiterjesztett lehetőségek:
  • 12 bites ADC a 10 bit helyett
  • magasabb órajel
  • DAC (lehet pl DDS Funkciógenerátort csinálni vele)
  • Több memóra (RAM is Flash is)
  • Nem kell breakout boardot csinálni, mert a fejlesztőkészleten ki van vezetve a szükséges mennyiségű GPIO
Ráadásul se a fejlesztőkészlet ára, se a tok ára nincs túlzottan az MSP430-é fölött:
Freescale FRDM-KL05Z fejlesztőkészlet: ~2700Ft+Áfa
Freescale MKL05Z32VLC4 uC: ~420Ft+Áfa
Ha olvassa ezt és veszi a fáradságot, hogy megjegyzést fűzzön hozzá, érdekel a véleménye, hogy MSP430 vagy Freescale Kinetis KL05 legyen a célplatform

2013. május 28., kedd

LED Display 1.

Különböző fejlesztési projectekhez jó ha van a háznál egy egyszerűen valamilyen soros interface-en (I2C, SPI) keresztül meghajtható néhány digites hétszegmenses LED kijelző.
Ilyen alapvetően könnyen építhető pl. a Maxim Integrated MAX7219/MAX7221-ből.
Ez remek is lenne, két dolgot leszámítva:
  • Ha fejlesztéshez akarjuk használni akkor nem minden esetben megfelelő az SPI interface, inkább olyasmi kellene aminél az adott feladathoz határozható meg az interface
  • Az ár. A fenti tokok darabára kb. 1500Ft-nál kezdődik ami elég borsos ahhoz képest, hogy mikrocontrollert kb. 200Ft-tól kapunk a projectjeinkhez.
Ha már mikrokontroller. Mi lenne, ha fognénk egy alap uC-t mögé tennénk valami teljesítménymeghajtót (tipikusan egy uC GPIO nem képes meghajtani a LED kijelző közös anód/katód lábait ami nyugodtan lehet 100mA fölött is), és írnánk valami programot ami szimulálja mondjuk egy MAX7219 működését.
Ez nekem már magában is jól hangzik. Behelyettesítve azokkal a dolgokkal amikkel mostanában dolgozom fogok egy MSP430G2202-t meg egy ULN2803-at és 300Ft-ból megvan a LED meghajtóm.
De mi van, ha itt nem állunk meg?
Fogjunk uC-ből egy kicsit nagyobb tudásút, mondjuk egy MSP430G2553-at, és kezdjük el felvértezni interface-ekkel:
  • Először is legyen valami amin keresztül tudunk üzemmódokat váltani. Pl. fogjunk meg 8 db mikrokapcsolót, kössük rá a LED kijelzők katódjaira és egyetlen bemenet felhasználásával kaptunk 8 gombot aminek elégnek kell lennie, hogy beállítsuk az üzemmódokat
  • Legyen egy SPI interface, elvégre ebből indultunk ki
  • Legyen egy I2C és legyen egy UART (mondjuk RS232, csak szintillesztés nélkül)
Már van is egy univerzális kijelzőnk, de mi van, ha még tovább lépünk?
Van egy AD konverterünk ami tud 10bitet. Mit tudunk ebből kihozni? Egyszerre bármelyik kettőt a következőkből:
  • Hőmérő (ugye van egy belső hőszenzorunk. Nem túl pontos, de akár kalibrálhatjuk is)
  • 3 digites DVM panelméter (egyszerre kettő is)
  • Saját tápfeszültség mérés
Persze impulzust is tudunk számlálni
Ha ezt még megfejeljük valami időalappal, akkor a frekvencia, periódusidő, impulzusszélesség, kitöltési tényező is szóba jöhet.
Kezd egy igen széleskörben használható dolog körvonalazódni. Ráadásul a fenti két tok befér a LED kijelzők lábai közé, csak a miniatűr nyomógombok foglalnak minimális plusz helyet.

Project elindítva.

2013. május 27., hétfő

Bugot fogtam 2.

Az Apple-nél bugot bejelenteni egy kifejezetten egyszerű dolog (próbálnád ezt a Microsoftnál):
Odamész a https://bugreport.apple.com-ra bejelentkezel a developer Apple ID-dal (az AppStore ID ide nem jó, de nekem szerncsére volt ilyen), beírod, hogy mi a bajod és ennyi. Kapsz vissza egy azonosítót, és nézheted, hogy mi történt.
Várom a fejleményeket.

2013. május 24., péntek

Hőmérő 6.

Egy kis frissítés a project státuszáról.
  • A megrendelt panelek és a "Sick Of Beige" készülékházak elindultak Kínából. Csak a világ postáin múlik, hogy mikor érnek ide (ha egyáltalán ideérnek, bár eddig még nem veszítettek el semmit).
  • Elkészült a magyar nyelvű cikk, egyenlőre csak Word formátumban.
Ami még hátra van:
  • Összeszedni a teljes dokumentációt és kirakni a webre
  • A programban kipróbálni az LCD meghajtó csökkentett áramfelvételű üzemmódját.
  • Megépíteni a cuccot (már amikor megjöttek a cuccok)

2013. május 23., csütörtök

Teljesen hülyének érzem magam

Vettem egy pár két digites hétszegmenses kijelzőt. Pontosabban a Kingbright DA03-11SRWA és DA03-11GWA típusokat. Ezek multiplexeltek, van kilenc lábuk amiből kettő az anód és hét a szegmensek. Van raja tizedespont, de se az adatlap, se az én méréseim szerint nincs kivezetve.
Nézek ki hülyén a fejelmből.
Megyek és megkérdem a gyártót, hogy akkor most mi van?

Bugot fogtam

Ép a mai konferenciához végeztem az utolsó simításokat a demón amikor egy érdekes dologra lettem figyelmes. Kb. ötödször vágtam nyakon a teszt iPhone-t az Exchange-ről (remote wipe) amikor látom a safariban, hogy az automatikus címkiegészítés felhozza a saját certificate authority-m címét.
Kipróbáltam más címmel, szigorúan ügyelve arra, hogy az iCloud, vagy más szinkronizáció ne induljon el a telefon beüzemelésekor. A másik cím is feljött a listában. Puff neki, ennek bug szaga van, méghozzá biztonsági.
Telefon: iPhone 4/16gb
OS:  iOS 6.1.3
Már csak egy Apple oldalt kell keresnem, ahol bejelenthetem.

2013. május 17., péntek

Hőmérő 5.

Jelenlegi állapot szerint a hőmérő összeállt, a panel gyártásra kész (miuátn az alkatrészek többsége SMD és viszonylag sokat kellett volna szórakozni azzal, hogy kevés átkötés legyen a panelen, úgy döntöttem, hogy ezútal nem készül otthoni kiveitel).
A programkód is kész annyira, hogy már kiadható:
- Benne van a telepfeszültség mérése
- Az I2C-n kívül mindent optimalizáltam méretre. Jelenleg 1925 Byte-nál tartok ami remélhetően nem fog gondot okozni a 2k-s uC-ben
Így néz ki a panelterv:
Így pedig az aktuális, működő deszkamodell:
A menetrend a továbbiakban:
- Azért, hogy szuper biztos legyen, hogy a kódméret belefér a végleges helyére, még beletöltöm egy MSP430G2231-be ami a legközelebb áll a véglegeshez (csak nem 8 lábú, hanem 14), és csak ezután rendelem meg a panelt (legkésőbb hétfő reggel)
- Kipróbálom az utolsó kimaradt funkciót, az LCD vezérlő alacsony fogyasztású módját (ez nem "show stopping feature")
- Amíg megjön Kínából a panel és a doboz, megírom a cikket a cuccról

2013. május 14., kedd

BeagleBone Black

Kéne némileg linuxoznom is. Ha már újra nekiállok, akkor legyen valami embeded platform. Van otthon RPI, de valahogy nem igazán szimpatikus (főleg az, hogy nem tudok rá aktuális, teljes disztribuciót telepíteni, mint pl. Ubuntu).
Kb. egy hónapja jött a hír egy Farnell hírlveélben, hogy jön a BeagleBone utódja (olcsóbb, szebb, jobb, erősebb, HDMI, stb.). Mint később kiderült Cortex-A8 procival ami azt jelenti, hogy megy rajta az Ubuntu.
Megrendeltem, akkor még nem volt szállítható.
Most jött a hír: Feladta a Farnell. Ez azt jelenti, hogy holnap a kezemben lesz, ha minden igaz. :-)

2013. május 13., hétfő

Hőmérő 4.

A hétvégén léptem előre a dologgal. A szoftver lassan kész van.
Ami már összeállt:
  • Az alkatrészlista (kijelző, kijelző meghajtó, hőmérő, uC)
  • Működő szofver
Ami még hiányzik:
  • A kapcsolási rajz. Egyenlőre, csak breadboardon raktam össze, és a rajz a fejemben van
  • Nyák terv (következik az előzőből)
  • Az LCD VSS tápjának megoldása. Alapvetően csak a fogyasztás miatt érdekel (fogalmam sincs mennyi, és kétlem, hogy a bugyuta kéziműszeremmel meg tudnám mérni). Lehet, hogy végülis lekötöm földre, úgy biztos megy.
  • Mindenféle dokumentáció
  • Tápfeszültség mérése a "low bat" felirat kapcsolgatásához (ez szoftver, mert a uC hardvere alapból tudja)
  • Némi kódoptimalizáció: mert nem tetszik a jelenlegi I2C és mert bele kéne férni 2k-ba - jelenleg 1950Byte-nál tartok az ADC kódja nélkül
Egyenlőre ennyi, talán a hétvégére eljutok egy kész kódig/nyáktervig

Gratulálunk

IE10 - FireFox
0:1

Ezzel nem is lenne baj, ha az oldal nem a partner.microsoft.com live-os bejelentkeztetője lenne. :-/

2013. május 12., vasárnap

Frekvenciamérő 11.

Végül is elmondhatom, hogy minden szempontból elkészült a frekvenciamérő és a dokumentációja.
Ehhez tartozik jó néhány link amit it megosztok:





Itt kell megjegyeznem, hogy az árusított verzió minimálisan eltér a dokumentációban szereplőtől. Ennek az elsődleges oka, hogy a dokumentációban lévő nyák terv egy könnyen házilag elkészíthető egyoldalas panel, az árusított verzió viszont egy profi kétoldalas furatgalvanizált panelre készült, így például a csatlakozói némileg máshol vannak és más a panel mérete.

2013. május 10., péntek

HP 8600 - Beüzemelés

Most kezdtem összerakni az új nyomtatómat. Nézegetem a beállításait.
Találok egy ilyet: HP Cartridge Protection

Enable HP Cartridge Protection
All current and future installed HP cartridges will be permanently protected and will only work in this printer

Mit is jelent ez?
Ami becsülendő:
Védi a nyomtató tulajdonosát, hogy a cég alkalmazottai ne tudják a nyomtatóból kilopni a festéket, hazavinni és behozni otthonról az üreset.

Amit viszont nem gondoltak végig (legalábbis szerintem és amit a korábbi nyomtató szervizes bejegyzéseim alapján én eléggé biztosnak látok):
Mi történik, ha a nyomtató megbetegszik és a tintapatronok még tele vannak?
A nyomtatót nem javítják, hanem csrélik
Miután nincs a javításhoz szervizháttér így a cseredarab más szériaszámmal érkezik.
Az eredetiből átrakott drága festék nem fog működni

Ezek után kérdem, hogy a fenti két esetből (1. lopják a festéket, 2. elromlik a nyomtató) melyik a velószínübb?

2013. május 9., csütörtök

Copy/Paste a mi barátunk

Jelenleg egy Exchange 2013 alapú hosting infrastruktúra tervezésével foglalkozom. Mint kiderült bizonyos dolgok kikerültek a grafikus management felületből a korábbiakhoz képest. Például nincs OAB reszelés a felületen. A vége az lett, hogy nagyjából mindent PowerShell-ből kell megcsinálni. Ennek kapcsán az ember olvasgatja a helpet. Részletek különböző parancsok helpjeiből:

Get-Help New-DynamicDistributionGroup -full

    -RecipientContainer <OrganizationalUnitIdParameter>
The RecipientContainer parameter filters the recipients used to build the dynamic distribution group based on their location in Active Directory. The value of the RecipientContainer parameter can be the canonical name of an organizational unit (OU) or a domain. If you don't specify a value for the RecipientContainer parameter, the cmdlet will default to use the local container. This location is specified by using the OrganizationalUnit parameter.

Get-Help New-AddressList -full

    -RecipientContainer <OrganizationalUnitIdParameter>
The RecipientContainer parameter filters the recipients used to build the dynamic distribution group based on their location in Active Directory. The value of the RecipientContainer parameter can be the canonical name of an organizational unit (OU) or a domain. If you don't specify a value for the RecipientContainer parameter, the cmdlet will default to use the local container. This location is specified by using the OrganizationalUnit parameter.

Get-Help New-GlobalAddressList -full

    -RecipientContainer <OrganizationalUnitIdParameter>
The RecipientContainer parameter filters the recipients used to build the dynamic distribution group based on their location in Active Directory. The value of the RecipientContainer parameter can be the canonical name of an organizational unit (OU) or a domain. If you don't specify a value for the RecipientContainer parameter, the cmdlet will default to use the local container. This location is specified by using the OrganizationalUnit parameter.

Tombol a copy/paste, ellenőrzés nélkül. Nyugi, ez már a 2010-ben is pontosan ugyanígy van a helpben.

NXP LPC800 simplicity challenge

Akarsz kapni ingyen egy NXP LPC800 mini-board-ot és esetleg nyerni egy LPCXPresso fejlesztőkészletet.
Ha igen, regisztrálj itt:
http://www.nxp.com/campaigns/lpc800-go/

Kasperksy oktatás - örjöngés bekapcsol

Valamikor úgy egy bő éve volt róla szó a disztributor részéről, hogy június magasságában (2012-ben) lesz egy Kaspersky technikai oktatás ami után még talán minősítést is lehet szerezni. Többszöri kérdezés, egyeztetés után végülis elült az ügy. Oktatás/vizsga nem lett.
Ma kapok egy levelet, hogy végre megtartják az oktatást. Május 22-24.
Hogy az a jó....
Pont 23-án lesz a HWSW konferencia, ahol előadok. Kaspersky oktatásnak lőttek.
Örjöngök. :-(

2013. május 8., szerda

Hőmérő 3.

Ezzel a projectel mostanában nem haladtam, mert a frekimérő véglegesítése volt porondon (erről majd később, mert a záró bejegyzéssel még várok valamire).
Ma reggel végre neki tudtam ugrani. Ahhoz, hogy az első (breadboard) verzióban használt MSP430G2553-at le tudjam cserélni egy kissebbre az I2C kódot le kell cserélnem az USCI-s kódról az USI-s kódra.
Már egy ideje küzdök a TI Master Library-ban lévő kóddal ami nem igazán tetszik. Kicsit átírtam, mára eljutottam vele odáig, hogy tudom az I2C eszközöket kódból címezni (az eredetiben ez előre definiált) és megy a "device present" ellenőrzés.
Remélem holnapra sikerül valami Transmit/Receive-t is kicsikarnom belőle.

2013. május 7., kedd

10Base-2 (Ethernet thincoax), vagy mégsem

Most jött egy hírlevélben:
http://www.alphasonic.hu/product_info.php?products_id=10098
Ilyen van? Ez ugye már nem a régi T dugós, lezárós, szétesős koax, hanem új, 100MBps képes pont-pont kapcsolat, de akkor is vicces. :-)

HP Szervíz 2. - Megszivattam magam

A minap orrtörölve megvettem az eddig regnáló HP OfficeJet Pro 8500A Plus helyett (a Plus nem véletlenül kiemelve) egy HP OfficeJet Pro 8600-at. Azért ezt mert nincs szükségem:
a nagyobb kijelzőre
a nagyobb sebességre
a nagyobb terhelhetőségre
a nagyobb tálca kapacitásra
a nagyobb ADF kapacitásra
Ezek nem érnek számomora 10-12eFt-ot.
Elhoztam.
Tegnap beüzemeltem. Kinyomtattam a tesztet.
Bementem a webes felületére és elkezdtem beállítani:
Net
DHCP
reboot
SMTP szerver...
STOP - Hol vannak az SMTP beállítások. Egyáltalán hol van a scan to e-mail funkcionalitás?

Sehol:
Innen:
"NOTE: Scan to Email is only supported by HP Officejet Pro 8600 Plus and HP
Officejet Pro 8600 Premium."

Na  remek. Ezt a funkciót használom a legtöbbet. Számomra a cucc enélkül a használhatatlan kategória.
Felhívom a HRP-t, hogy mi a helyzet. A hölgy szerint nem tudom visszacserélni, de esetleg kérdezzem meg a HP termékfelelőst, aki viszont csak holnap lesz (azaz ma). Tehát esélyem kb. 0.
Ma falhívtam az uriembert. Kiderült, hogy 15% bukóval mehet vissza a cucc.
Nem vagyok boldog, de a hozzáállás korrekt. Időfüggően vagy ma, vagy holnap csere.
Újabb tanulópénz. :-(


T-Home karbantartás

Ma reggel felkeltem és nem volt otthon netem.
Lefutottam a szokásos köröket és kiderült, hogy otthon minden rendben, csak szolgátatás nincs.
Miután beértem dolgozni megnéztem, hogy működik-e már. Hát nem.
Felhítam a T-t.
Kiderült, hogy karbantartás van a XVI.kerben. Remek.
Elgondolkoztam rajta, hogy nem kéne-e beüzemelnem a T-s e-mail címem, hisz biztosan oda küldtek értesítőt.
Előkapartam az azonosítóimat és beléptem a webmail-re. Értesítés sehol. Remek.
Végigbogarásztam a közérdekű információk című nem épp rövid oldalt. Ahol meg is találtam, hogy ma karbantartás van. Hurrá.
Akkor a megjegyéseim:
  1. Jó lenne, ha legalább valami értesítést küldene a T arról, hogy karbantart. Ne nekem kelljen már nyomoznom utána
  2. Feliratkozhanék a Közérdekű Információk RSS feed-jére, ha lenne neki ilyen. Ugyanakkor, biztosan én vagyok az érzéketlen, de (amellett, hogy az érintetteket sajnálom) mélyen hidegen hagy, hogy Hevesen, Kozármislenyen, Kőszegen Pilisszentkereszten, Szentendrén, Pilisszentlászlón, Tatabányán stb. karbantartanak.
Tehát:
SZERETÉM MEGKAPNI AZ ENGEM ÉRINTŐ KARBANTARTÁSI INFÓKAT AZ INBOXOMBA AUTOMATIKUSAN, ELŐRE!!!

2013. május 3., péntek

Frekvenciamérő 10.

Miután az eredetileg kalibrációra szánt eszközöm nem érkezett meg, választottam egy gyors -nem olcsó :-( - megoldást. Vettem egy GPS vevő modult (Digilent PMOD GPS) aminek 3,3V-os tápja és logikai szintjei vannak, valamint kiadja magából az atomóra pontosságú 1PPS jelet.
Össze is raktam a konfigurációt. Az asztalomon volt kb. 1 óra (külső antenna nincs, mert a PCB Edge SMA connector ára a Farnellnél a szabadrablás kategóriában indul, máshol - időben elérhető távolságra - pedig nem találtam) mire meglett a GPS fix, de nem futunk sehova. Persze itthon nem találtam megfelelő kondenzátorokat a kalibrációhoz, így irány a Lomex.
Végre látszik az alagút vége, azt hiszem a hétvégére kész lesz az első kalibrált példány.

2013. május 2., csütörtök

Hőmérő 2.

Kicsit átgondoltam, hogy milyen hőmérő chip-et is akarok használni ehhez a projecthez. Alapvetően a következő szempontjaim vannak:
  • Pontosság
  • Ár
  • Alacsony fogyasztás (ugyebár telepes üzemről van szó)
Ennek függvényében az eredetileg kitalált Texas Instruments LM92 megbukott. Leginkább az utolsó ponton. Készült egy táblázat a lehetséges egyedekről:
Ezek alapján látható, hogy összesen kettő értelmezhető alternatíva lett: A TI TMP112 az extrém alacsony fogyasztása miatt és a Microchip MCP9808E a nem túl magas fogyasztása melletti nagyon jó ára miatt. Végülis ez utóbbi mellett döntöttem. Ez lesz a végleges verzióban.

HP Szervíz

Nem mondom, hogy boldog vagyok.
Van nekem egy HP OfficeJet Pro 8500A Plus fedőnevű All-In-One cuccom. Alapvetően egy elég korrekt darab. Azt tapasztaltam, hogy ezeknél a cuccoknál a HP-nak sok év betlizés után sikerült újra valami használhatót összehozni ami mind szolgáltatásában mind minőségében mind költségében versenyképes.
Az én szerkezetemnek kimúlt a scanner lapadagolója.
A cucc nem garanciális (pontosabban nem vagyok benne biztos, de van már vagy két éves és nincs meg a garjegye).
Sokáig húztam-halasztottam, míg végül kedden bedobtam a csomagtartóba és elmentem vele a CHS szervízbe, ahol a következő beszélgetés zajlott le:
- Garanciális?
- Nem
- Jó, akkor bruttó 42eFt lesz a javítás. A HP ezeket nem javítja, hanem egyben cseréli, bármi baja van.
- Ok. Akkor nem kérem.

Puff neki. Megtöröltem az orrom. Nem tetszik ugyan a HP hozzáállása, de némileg hibás vagyok abban, hogy nem követtem a cucc garanciális élettörténetét.
Körülnéztem, hogy mit lehetne helyette beszerezni. A HP maradt, mert nem találtam más olyat amivel ki lennék békülve. Vettem egy 8600-ast (immáron Plus és Premium szövegek nélkül). Ehhez regisztráció után adnak ingyen 3 év garanciát. Erre majd figyelek.

Előadás

Hogy itt is népszerüsítsem.
2013.05.23.-án előadást tartok az Exchange 2013 mobil lehetőségeiről.
Itt nem kifejezetten az újdonságokról lesz szó, hanem arról, hogy összességében mobil oldalról mi hozható ki az Exchange-ből.
A konferencia címe: http://app.hwsw.hu/