2017. november 4., szombat

Nagyfeszültségű DC Tápegység 1.

!!!ÉLETVESZÉLY!!!
A lenti áramkör életveszélyes. Helytelen használata megöl. Én is elkövethettem hibákat a tervezés és az építés során. Semmiféle felelősséget sem vállalok érte. Ha meg akarod építeni, ne kérj segítséget, vagy panelt az építéshez. Nem segítek abban, hogy kinyírd magad.

Egy rakás ötlet van a fejemben, hogy mit építsek, mivel kísérletezzek.
Némelyik közvetlen hálózati feszültséget használ. Van olyan amihez egyenirányított, szűrt hálózati feszültség szükséges.
A labortápjaim maximum 60V egyenfeszültséget adnak, ami egyértelműen nem elég ezekhez a kísérletekhez. Egy megfelelő változtatható nagyfeszültségű tápegység ára kriminális, és a tudásának jelentős részére jelenleg nincs szükségem.
  • Nem kell, hogy változtatható legyen. Az építendő cuccoknak lesz saját egyenirányítása a végén. A betápjuk meg így, is úgy is a hálózatról jön, tehát ez az egyetlen szükséges feszültség.
  • Nem kell, hogy stabilizált legyen. Az ok szintén a fenti.
  • Nem kell, hogy galvanikusan leválasztott legyen. Tudom, ezen a ponton jönnek az igazi szakemberek visítva: IDIÓTA!!! Hagy magyarázzam meg, miért nem vagyok teljesen őrült:
    1. A múltban építettem egy korrekt leválasztótrafót. Ha szükséges a leválasztás ezt használom.
    2. A "hanyagságom": A kétoldalasan egyenirányított hálózati feszültség itthon kb. 650V. Ez mindenképp halálos. Ha hibát követsz el, megöl. Nem tud kétszer megölni a hiányzó leválasztás miatt.
Tehát a terv:
Építeni egy egyszerű kétoldalasan egyenirányított tápegységet, nagy kondikkal (3300uF/500V-os darabokat vettem, viszonylag jó áron. Ezek a cuccok hatalmasak).
Hozzátenni a szükséges áramköröket, hogy beépített panel műszerekkel mérni tudjam, mi jön ki az áramkörből.
Hozzárakni a szükséges dolgokat, hogy ki tudjam sütni a kondenzátorokat. Ha ezeket terhelés nélkül magukra hagyjuk, még hosszú idő után is halálos áramütést okozhatnak.
Hozzárakni egy speciális áramkört amit ide terveztem a következő két funkcióval:
  1. Ellenőrzi, hogy az áramkör megfelelően födelve van-e a védőföldre (ez nem egy valós földelés teszt, de ha a labor hálózata rendben van, megmondja, ha kábelezési probléma van a készüléknél).
  2. Ellenőrzi a bejövő hálózat polaritását és felcseréli ha szükséges. Ebből adódóan a kimeneti 0V-os csatlakozó mindíg a hálózat földjén lesz és sosem a fázison.
Ez az áramkör jelenleg még fejlesztés alatt áll, tehát még nem tudom, hogy működik-e vagy sem, de nem is feltétlenül szükséges a tápegység megvalósításához. Ad a rendszerhez némi biztonságot, de semmi sem helyettesíti az extrém odafigyelést és a korrekt leválasztást.

A tervezést kb. két hete kezdtem. A panel panel már a kezemben van, köszönhetően az ALLPCB  szolgáltatásának:


Tegnap este be is ültettem:


Én mondtam, hogy rohadt nagyok ezek a kondik.

Nézzünk némi mérést:


Na mondtam, hogy van leválasztótrafóm.
Hoppá! A Fluke 117-em képtelen megmérni a kimenő feszültséget. A specifikációja szerint 600V-ig mér. Nekem működött 650V-ig, de a táp fölötte volt. Cseréljük le egy olyanra ami 1000V-ig működik:


Szóval a táp működik. Az első benyomásoom, hogy a kondikkal párhuzamosan kötött 100k/5W ellenállások nem túl jók a kisütésre. Jó néhány percig eltartott, hogy teljesítsék feladatukat, és ha nem túlzottan, de melegszenek működés közben (elfűtik azt a 3W-ot ami a leválasztótrafó kijelzőjén látszik). Ez így elmegy egyenlőre, de gondolkozom, hogy lecseréljem valami aktív megoldásra (egy váltakozóáramú relé valami kissabb értékű, nagyobb teljesítményű ellenállássokkal talán).
Egyenlőre ennyi. A következő a dobozolás és a panelműszerek hozzáadása, kalibrációja.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.